Отвори го главното мени

Нециклопедија β

Велес

(Пренасочено од Veles)
Coat of Arms of Veles (with panorama).png
В Е Л Е С
Земја: Реј-паблик
Мејкит-оуниа
Pегион: Вардарски
Јазик: Мејкит-оунски
Површина: ?
Население: ?
Надморска височина: ?
Градоначалник: ?
Мапа:

Велес е огромна фабрика во централно западно-источниот дел на Македонија, основана од мултимилијардерите Благојче Олов и кинезот Цинк.тој има 546 232 232 662 жители у гробиштата кај раштани а 50 000 уште се мрдаат.

Содржина

ИсторијаУреди

Потеклото на името доаѓа од глаголот селев прочитан наопаку. Мултимилијардерот Благојче Олов селејќи се во својата нова куќа, доживеал несреќа кога врз неговата глава паднал големиот шифоњер, по што паднал во несвест. Случајниот минувач Благојче Солев се обидел да му помогне, па кога се разбудил Благојче Олов на прашањето што правеше, одговорил: „Се велес“ (наместо: „се селев“) и така сите се решиле местото каде што овој паднал во несвест да го крстат Велес.

Неколку години подоцна Благојче Олов добил голема парична добивка на спортско обложување играјќи икс у двојка на утакмицата Барселона - Борец МХК и се решил да отвори свој бизнис - фабрика. Преку интернет се запознал со кинескиот богаташ Цинк и заеднички ја основале фабриката за олово и цинк.

ГеографијаУреди

Градот го дели најзагадената река во Европа,а тоа е Вардар.

Градот со години е труен од страна на Велешката Топилница,а на Министерството за Здравје и Животна Околина ,ич не им чуе,затоа што имаат вода во ушите уште од кога се бањале на велешкото езеро Старост.

ПолитикаУреди

Гласај за вмро/СДС да не пукни муабет од комшите. Оти ако не гласаш за нив ти се *** мамата.

Административна поделбаУреди

Поделен е на неколку печурки: кај новите згради, тунелот, на трговски, у васил, кај дизни, у блаже, у парко, в центар, на пазар, на којникот, потокот, убавиците, у мапет шоу...

Туристички локацииУреди

... у Страда, у еурогол, у депортиво, и сите останати кладилници...

Видете исто такаУреди

Надворешни врскиУреди