Отвори го главното мени

Нециклопедија β

Stubby


Шпанија
¡¡¡Reino de España!!!
Кралство Кастилја и Баскија и Каталонија и Канарски и Галиција и Валенсија и Мароко
Flag of Spain with Paul.png Coat of arms of Spain with Paella.png
(знаме) (грб)
Mото: ???
Химна: неми
721px-Location Spain EU Europe 2.png
Главен град Мадрид
Најголем град Мадрид, Барселона, Валенсија, Севилја
Официјален јазик Шпански
Влада
Национален херој Запатхерој
Валута
Религија
Население
Површина
Густина на населениетото
Етнички групи
Економија
Интернет кратенка .ñã

Шпанија

Содржина

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

ДемографијаУреди

КултураУреди

ЕкономијаУреди

ПолитикаУреди

ИнфраструктураУреди

НаводиУреди

Видете исто такаУреди

Други проектиУреди

Надворешни врскиУреди