Stubby


Црна Гора
Шри Ланка
UnSerbia
Flag of Montenegro (with a black mountain).png Emblem of Sri Lanka.svg
(знаме) (грб)
Mото: Подгорица
Химна: Ах Црна Гора
Sri Lanka (orthographic projection).svg
Главен град Подгорица
Најголем град Подгорица
Официјален јазик Црногорски[Се бара извор]
Влада
Национален херој
Валута Подгорица
Религија
Население
Површина Подгорица
Густина на населениетото
Етнички групи
Економија
Интернет кратенка .ЦГ

Црна Гора е малку повеќе земја од Словенија или Босна и Херцеговина. Се создаде со ширење во Србија и Црна Гора. најпопуларните народи на Црна Гора се Црногорци, Роми и Дуклјани.

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

ДемографијаУреди

КултураУреди

Текстот на химнатаУреди

химна на црногорски дијалект на српски:

Ах Црна Гора (666x)
наша велика земља
боље је да не постојимо

ЕкономијаУреди

ПолитикаУреди

Судскиот систем на Црна Гора е слабо развиен и има само десет закони, еден од нив е да се убијат сите земји во Европа, освен сите.

ИнфраструктураУреди

НаводиУреди

Видете исто такаУреди

Други проектиУреди

Надворешни врскиУреди

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.