Stubby

Disambig.gif За други значења, Туркменистан; Туркс и Кајкос

Турција
Türkiye Cumhuriyeti
Thanksgiving Turkey
Turkeyflag.gif Mustafa Kemal Atatürk thinking as JD (Scrubs) to the Ottoman Empire.jpg
Ба-Ба-Ба Ба-Ба-Ба Ба-Ба...
(знаме) (грб)
Mото: Remove Чевапчичи, Remove Чевапчичи from premises!
Yuo the worst Serb smell!
Химна: Марш на независноста
Ottoman1683.png
Главен град Анкара???
Најголем град Истанбул
Официјален јазик Турски
Влада Ататурска Империја
Национален херој Мустафа Кемал Ататурк
Валута
Религија Мустафа Кемал Ататурк
Население
Површина Евразија
Густина на населениетото
Етнички групи
Економија
Интернет кратенка .tr

Турција е држава во Грција, Ерменија, Курдистан, Бугарија, Кипар &tc...

Историја


Географија

Демографија

Култура

Економија

Политика

Инфраструктура

Видете исто така

Други проекти

Надворешни врски

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.