Отвори го главното мени

Нециклопедија β

Промени

Куба

Додадени 2 бајти, 05:27, 9 август 2017
с
нема опис на уредувањето
|government_type = "[[Раул Кастро|Раулио]] [[Фидел Кастро|Иглесиас]]"
|national_heros = [[Че Гевара|Ернесто Рафаел Гевара Арантес до Наскименто де ла Серна]]
|currency = [[Податотека:SterpagliaTumbleweeds.gif|150px]]
|religion = [[Податотека:150px-Hammer and sickle svg.png|20px]]
|area =
|ethnic_groups = сите
|economy = [[Варадеро]]
|internet_tld = [[Податотека:SterpagliaTumbleweeds.gif|150px]]
}}
'''Куба''', или '''Југонтарио''', е <s>држава во [[Кариби]], [[Северна Америка]]</s> провинција на Канада. Главен град е <s>[[Санта Клара]]</s> [[Торонто]].