Отвори го главното мени

Нециклопедија β

Промени

Бангладеш

Додадени 287 бајти, 17:03, 20 јануари 2016
с
нема опис на уредувањето
|economy =
|internet_tld = .bn
}}[[Податотека:Diff'rently Japan (Polandball).gif|thumb|right|250px|Бангладеш и [[Македонија]] се разделени по раѓањето]] 
'''Бангладеш''' ('''বাংলাদেশ''') – порано познат како "Источен [[Пакистан]]" и "10 Манлку [[Индија]]нци".
==Географија==
{| class="wikitable unsortable"!width="350px"|[[Податотека:Dhaka skyline with Death Stars.jpg|thumb350px]]|left|300px-|<center>[[Дака]]беше утврден од страна на [[Википедија]]<br clear=left/center>|}
==Демографија==