Отвори го главното мени

Нециклопедија β

Промени

Југославија

Додадени 299 бајти, 15:42, 14 март 2015
с
нема опис на уредувањето
|conventional_long_name = Социјалистичка Федеративна<br/>Република Југославија
|common_name = Yugoslavia
|image_flag = [[Податотека:Flag of Jugoslavia with Tito.png|border|200px160px]]|image_coat = [[Податотека:Coat of Arms of Jugoslavia with Tito.png|220px]]
|image_map = [[Податотека:Jugoslavia.JPG|300px]]
|national_motto = Братство и единство... aehm...|national_anthem = Druže Tito, mi ti se kunemo
|capital = [[Белград]]
|previous_capital =
|internet_tld = [email protected]
}}
'''Социјалистичка Федеративна Република Југославија''' ('''СФРЈ''')беше една империја за време на владеењето на [[Јосип Броз Тито|Тит Флавиј Брозијан]].
==Историја==