Разлика помеѓу преработките на „Струмица“

Одземен 31 бајт ,  00:43, 5 февруари 2015
нема опис на уредувањето
{{Никулец}}
'''Струмица''' е град кој името му е составено од Струм и ица. Го основале Стојчо Струмов и Вангел Ицав.Струмов на времето фатил спортска и со тава сакал да напраа едно градче. Преку фејсбук се запознал со Ицав. Тие го нарекле градот најпрво Струмовицав. Ама виделе не одговарало, и ги мајнале сите В и излезело Струмоица. Га мајнале на место на О ставиле И и станало Струмица.
'''Струмица'''
 
==Историја==
==Надворешни врски==
*[[Слика:Bouncywikilogo.gif|25px]] '''[[Википедија|Макепедија]]''' има страница поврзана со '''[http://mk.wikipedia.org/wiki/Струмица Струмица]'''
{{Македонија}}
 
{{Македонија}}
[[Категорија:Градови]]
[[Категорија:Македонија]]
 
[[Категорија:Градови во Македонија]]
Струмица е град кој името му е составено од Струм и ица.Го основале Стојчо Струмов и Вангел Ицав.Струмов на времето фатил спортска и со тава сакал да напраа едно градче.Преку фејсбук се запознал со Ицав.Тие го нарекле градот најпрво Струмовицав.Ама виделе не одговарало,и ги мајнале сите В и излезело Струмоица.Га мајнале на место на О ставиле И и станало Струмица.