Stubby


Полска
Rzeczpospolita Polska
Pooland
Polandballsvg.svg Godelko.gif
(знаме) (грб)
Mото: Polan Can Into Space!
Химна:
Germany after World War 3.jpg
Главен град ¿Краков?
Најголем град Варшава
Официјален јазик Polandballski
Влада
Национален херој
Валута
Религија
Население
Површина
Густина на населениетото
Етнички групи
Економија
Интернет кратенка .plus

Полска е голема верзија на Украина која сака да влезе во Русија, но нема да успее.

ИсторијаУреди

Полска создадена од Германија.

ГеографијаУреди

Односите со други земјиУреди

Индонезија

Индонезија е друга Полска! (Оскар Вајлд за Индонезија)

Ако Полска и Индонезија стапат во контакт или на кој било начин се судрат едни со други, и двајцата ќе загинат. Затоа Индонезија ја заборави Полска.

Малта

Ако Малта е Германија, тогаш Полска... Украина?

Турција

Турција и Полска не се пријатели, бидејќи Турција е роб на полските Грци.

Русија

Полска дала вотка, омилениот пијалок на Русите, па Полска и Русија се пријатели

ДемографијаУреди

КултураУреди

ЕкономијаУреди

ПолитикаУреди

ИнфраструктураУреди

НаводиУреди

Видете исто такаУреди

Други проектиУреди

Надворешни врскиУреди

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.