Отвори го главното мени

Нециклопедија β

Пелагониски Регион

Stubby
Пелагониски
UK Jack for MK (Pelagoniski).gif
Знаме, Грб... и географска карта
Општи информации
Земја Naval Jack of Japan (Macedonian colors).png Македонија
Седиште Битола
Површина 4.717 км²
Основано 2009

Пелагониски Регион е еден од осумте региони на Македонија.

Содржина

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

Видете исто такаУреди

Надворешни врскиУреди