Отвори го главното мени

Нециклопедија β

Stubby


Куба
Југонтарио
HyperCuba
Scotland-Cuba flag fusion.gif Coat of arms of Cuba (parody).png
(знаме) (грб)
Mото: Семпер Фи(дел)!
Химна: Ла Бајамеса
British map of Cuba.png
Главен град Хавана
Најголем град ...секогаш Хавана
Официјален јазик Шпански
Влада "Раулио Иглесиас"
Национален херој Ернесто Рафаел Гевара Арантес до Наскименто де ла Серна
Валута Tumbleweeds.gif
Религија 150px-Hammer and sickle svg.png
Население
Површина
Густина на населениетото
Етнички групи сите
Економија Варадеро
Интернет кратенка Tumbleweeds.gif

Куба, или Југонтарио, е држава во Кариби, Северна Америка провинција на Канада. Главен град е Санта Клара Торонто.

Содржина

Историја

Географија

Демографија

Култура

Економија

Политика

Инфраструктура

Наводи

Видете исто така

Други проекти

Надворешни врски