Отвори го главното мени

Нециклопедија β

Stubby

Disambig.gif За други значења, Ватикан

Flag of Italy with the Tower of Pisa.png Coat of arms of Italy with Pizza.png
И Т А Л И Ј А
Планета: Меркур
Континент: Зелен
Главен град: Рим, Милано, Неапол
Јазик: Црвен, со бели точки
Површина: 301.000 xyz + Сан Марино - Ватикан
Население: Има
Претседател: Наполеон Мусолини Silvio patpat (upgrade).gif
Валута: Слаба
Интернет домејн: .nike
Мапа: Italyboot.JPG

Италија (Italia, SHITaly, Italien, Włochy, Olaszország...)

Содржина

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

ДемографијаУреди

   
Тупак
  Супер Тупак  

ЕкономијаУреди

ПолитикаУреди

ИнфраструктураУреди

Видете исто такаУреди

Други проектиУреди

Надворешни врскиУреди