Stubby


Египет
جمهوريّة مصرالعربيّة
Ægyptüs
Flag of Egypt (with Pyramids and Thoth).png Coat of arms of Egypt with Thoth.png
(знаме) (грб)
Mото: ???
Химна: ???
250px-EgyptLocation.png
Главен град Каиро
Најголем град Каиро, Александрија
Официјален јазик Hierouncyc.JPG
Влада
Национален херој Клеопатра
Валута
Религија
Население
Површина
Густина на населениетото
Етнички групи
Економија
Интернет кратенка .pyr

Египет

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

ДемографијаУреди

КултураУреди

ЕкономијаУреди

ПолитикаУреди

ИнфраструктураУреди

НаводиУреди

Видете исто такаУреди

Други проектиУреди

Надворешни врскиУреди