Велика Британија

Stubby


Велика Британија
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска
Union Jack (God Save Lenin).png Lion and Unicorn (Alice in Wonderland).png
(знаме) (грб)
Mото: Rule Britannia, Britannia Rule The Велс!
Химна: GОД ЅАVЭ LEИIИ
British map of Cuba.png
Главен град Лондон
Најголем град
Официјален јазик Американец
Влада Република
Национален херој
Валута £
Религија
Население
Површина
Густина на населениетото
Етнички групи
Економија
Интернет кратенка google.co.uk

Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска е Обединето Кралство на Велика Британија без Северна Ирска, без Шкотска, само во Англија и Џими Велс.

Историја

Географија

Знаме Составни земји Главните градови
Англија Лондон, Бирмингем, Манчестер‎, Лидс‎, Ливерпул
Шкотска Глазгов‎, Единбург‎
Велс Кардиф‎, Идентитетово
Северна Ирска Белфаст‎, Даблин
Јужна Ирска Даблин

Демографија

Култура

Химна

GОД ЅАVЭ ILIČ LEИIИ
ГOИG ГIVЭ IЙ TНЭ КЯЭМLIИ
GОД ЅАVЭ LEИIИ
ЅЭЙД НЇМ VЇКТФЯЮЦЅ
НАРРУ АИД GГOЯЇФЏЅ
ГОЙG ТФ ЯЭЇGИ ФVЭЯ US(SR)
GОД ЅАVЭ LEИIИ!

Економија

Политика

Инфраструктура

Наводи

Видете исто така

Други проекти

Надворешни врски

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.