Босна и Херцеговина

Stubby


Босна
Босна и Херцеговина
Bosna i Srpska
Bandiera della Bosnia con birra.png Coat of Arms of Bosnia (with a beret).png
(знаме) (грб)
Mото: ???
Химна:
Mappa Bosnia stile Puzzle.PNG
Главен град Меѓугорје
Најголем град Сараево
Официјален јазик Босански?
Влада
Национален херој
Валута
Религија
Население
Површина
Густина на населениетото
Етнички групи Counter.gif
Економија
Интернет кратенка .bs

Босна и Херцеговина е многу позната република (не банана република!). Составен е од Босна и... Србија... и Брчко.

Историја Приказна

Познато е по тоа што таму живееле терористи и Грци.

Географија

Знаме Поделба Главните градови
Босна Сараево
Српска Бања Лука
Херцеговина Мостар
Брчко[Се бара извор]

Брчко

Демографија

Култура

Постои само една позната култура - војна.

Економија

Политика

Инфраструктура

Наводи

Видете исто така

Други проекти

Надворешни врски

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.