Отвори го главното мени

Нециклопедија β

Stubby
Berlin Grb (with Knut).jpg MarleneDietrich14.gif
Б Е Р Л И Н
Земја: Германија
Pегион: Бранденбург Берлин
Јазик: Германски
Површина: 891 км2
Население: 4.000.000
Надморска височина: -34 м
Градоначалник: Марлен Дитрих
Мапа: Berlin Bezirke Map.jpg

Берлин е главен град на ГДР и со скратено работно време главен град на Г€рмои€у.

Содржина

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

ДемографијаУреди

КултураУреди

ЕкономијаУреди

ФотогалеријаУреди

Видете исто такаУреди

Надворешни врскиУреди