Отвори го главното мени

Нециклопедија β

Stubby


Беларус
Республика Беларусь
Белорусија
Belarus Flag.gif Coat of arms of Belarus with Lukashenko.png
(знаме) (грб)
Mото: ???
Химна: Јас, белоруски
Lucania map with Belarusian cities.png
Главен град Минск
Најголем град Минск, Гомел, Витебск, Брест, Могиљов, Гродно
Официјален јазик Белоруски
Влада
Национален херој Дарт Лукаш
Валута
Религија
Население
Површина
Густина на населениетото
Етнички групи
Економија
Интернет кратенка .byebye

Беларус (Белорусија / Белоруссия) е советска република на СССР основана во 1994 година.

Содржина

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

ДемографијаУреди

КултураУреди

 
БАЗИНГА!!!

ЕкономијаУреди

ПолитикаУреди


ИнфраструктураУреди

НаводиУреди

Видете исто такаУреди

Други проектиУреди

Надворешни врскиУреди