Stubby

Disambig.gif За други значења, Западен Бангладеш

Бангладеш
গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ
Gônoprojatontri Bangladesh
Flag of Bangladesh (Red Saturn).png Coat of arms of Bangladesh (Cannabis).gif
(знаме) (грб)
Mото: Ганг-Банг
Химна: ???
Dahala Khagrabari map (with Bangladesh and India locator).png
Главен град Дака
Најголем град Дака, Читагонг
Официјален јазик
Влада
Национален херој
Валута
Религија
Население Counter.gif
Површина
Густина на населениетото
Етнички групи
Економија
Интернет кратенка .bn

Бангладеш (বাংলাদেশ) – порано познат како "Источен Пакистан" и "10 Манлку Индијанци".

Бангладеш и Македонија се разделени по раѓањето

Историја

Географија

 
Дака беше утврден од страна на Википедија

Демографија

Култура

Економија

Политика

Инфраструктура

Наводи

Видете исто така

Други проекти

Надворешни врски

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.