Отвори го главното мени

Нециклопедија β

Stubby
Athens seal (feat. Tsipras).png Wikiversity.jpg
А Т И Н А
Земја: Грција
Периферија: Атика
Префектура: Атина
Јазик: Грчки
Површина: ?!?!
Население: Counter.gif
Надморска височина: Море
Градоначалник: Александар IV Атики
Мапа: Aerial view of Athens.jpg

Атина (Αθήνα) е главен град на Грција... Јужна Македонија.

Содржина

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

Административна поделбаУреди

ДемографијаУреди

ЕкономијаУреди

Туристички локацииУреди

ПолитикаУреди

Видете исто такаУреди

Надворешни врскиУреди