Disambig.gif За други значења, Австралија

Stubby


Австрија
Österreich
Австралија
Austria bandiera.png Mozart senza parrucca.jpg
(знаме) (грб)
Mото:
Химна:
As-map.png
Главен град Салцбург Виена
Најголем град
Официјален јазик Германски
Влада
Национален херој Волфганг Амадеус Моцарт
Валута
Религија
Население
Површина
Густина на населениетото
Етнички групи
Економија
Интернет кратенка .at

Пријатели, ова не е Австралија... но ова е Австралија!

MC Ady, познат австриски музичар
~ Стив Ирвин за Австрија

Австрија и Австралија, првата земја го проповеда Адолф Хитлер, втората, Кенгурот и Ему...

~ Оскар Вајлд за Австрија и Австралија

Австрија — друга Австралија...

ИсторијаУреди

Австрија е измислена од Адолф Хитлер во 1939 година за да има војна, затоа официјален јазик е германскиот...

ГеографијаУреди

ДемографијаУреди

ПресметковнаУреди

Најголем дел од жителите се Германци, Нацисти, Австралијци...

Национален херој на АвстријаУреди

Адолф Хитлер, во Германија е подобро да не зборуваш за него, но во Австрија можеш да зборуваш за него, тој беше голем херој во Австрија.

КултураУреди

ХимнаУреди

Официјалната химна на Австрија е „Wenn die Soldaten“.

ЕкономијаУреди

ПолитикаУреди

ИнфраструктураУреди

НаводиУреди

Видете исто такаУреди

Други проектиУреди

Надворешни врскиУреди

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.